Tenisowe piłki

cropped-ikona.jpgPiłki oprócz rakiet stanowią jeden z podstawowych elementów sprzętu tenisowego. Piłki, oferowane na rynku różnią się jakością, kolorem oraz ceną. Te najwyższej klasy są droższe i wytrzymują na korcie dłużej. Jeśli gramy w tenisa regularnie i nasze umiejętności rosną, warto przestawić się na regularną grę nowymi piłkami.

Niestety wiąże się to z większymi kosztami. Piłki są dostępne w różnych kolorach, jednak przepisy turniejowe pozwalają na grę piłkami w kolorze cytrynowożółtym lub białym (obecnie używane bardzo rzadko). Dla początkujących lepsze będą piłki bardziej miękkie.
Obecnie dostęp do piłek jest bardzo duży. Można je kupić w dużych supermarketach, w sklepach sportowych, a także w stoiskach sportowych. Kupując piłki warto powiedzieć sprzedawcy na jakiej nawierzchni będziemy grać. Ułatwi to dobór najodpowiedniejszych. Najlepiej jest kupować piłki w opakowaniach zamkniętych hermetycznie. Gwarantuje nam to całkowitą ich nowość. Dzięki hermetycznemu zamknięciu zachowają one dłużej odpowiednią twardość. Trzeba pamiętać, że piłki w trakcie używania tracą swoją twardość i należy je wymienić na nowe. Powinniśmy to zrobić gdy odbijają się one gorzej od nawierzchni. Inną oznaką zużycia piłek jest to, że napis z nazwą producenta na piłce jest słabo widoczny. Paczka piłek hermetycznie zamkniętych kosztują od 25 do 48 złotych.

Ogólnie piłki możemy podzielić na ciśnieniowe i bezciśnieniowe. Te drugie nazywane są potocznie trenerskimi. Charakteryzują się one większą wytrzymałością. Pakowane są głównie w wiaderka w większej ilości. Zrobione są z innego materiału niż piłki ciśnieniowe. Z powodu tego, że są one trwalsze niestety gorzej się odbijają. Te piłki używane są wyłącznie do treningu. Turnieje rozgrywane są piłkami ciśnieniowymi.
Piłki ciśnieniowe dzięki materiałowi, z którego są zrobione odbijają się jednakowo i w sposób przewidywalny. Gra tego typu piłkami jest lepsza lecz niszczą się one duże szybciej niż piłki bezciśnieniowe. To piłki ciśnieniowe pakowane są w hermetycznie zamykanych puszkach.

Możemy także wyróżnić piłki całkiem miękkie, które używane są do nauki dzieci. W tej grupie możemy znaleźć piłki całkiem wolne, które wykonane są z gąbki. Drugą grupę stanowią piłki, które są o 50 procent wolniejsze od normalnych i mają kolor pomarańczowy. Trzeci typ piłek to piłki w kolorze zielonym, które są o 25 procent wolniejsze od normalnych.
Przepisy Międzynarodowej Federacji Tenisowej (ITF) mówią także o tym, że piłki powinny odbijać się według ściśle określonych zasad. Mianowicie, piłka opuszczona swobodnie z wysokości 254 cm na gładką, poziomą nawierzchnię twardą, powinna odbić się na wysokość od 135 do 147 cm. Mierzy się jod podłoża, na które opuszczamy piłkę, do spodu piłki.

Autor: Katarzyna Szewczyk